Paderewski, Maksymiuk i Awdiejewa w Filharmonii Narodowej

Dwoje wybitnych artystów wystąpi wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej na koncertach w piątek 25 maja (godz. 19;30) i sobotę 26 maja (godz. 18:00): zwyciężczyni 16. Konkursu Chopinowskiego, rosyjska pianistka Julianna Awdiejewa oraz za pulpitem dyrygenckim – Jerzy Maksymiuk.

Program wypełni w całości muzyka Ignacego Jana Paderewskiego, której Maksymiuk jest od lat niestrudzonym popularyzatorem: bardzo melodyjna, nawiązująca do tematów ludowych „Fantazja polska” z wirtuozerską partią fortepianu (prawykonanie w 1893 r. podczas festiwalu w Norwich) oraz Symfonia h-moll „Polonia”, jedyny tego gatunku utwór w dorobku kompozytora (prawykonanie w Bostonie w 1909 r.). Symfonię usłyszymy w krótszej, 45-minutowej wersji zredagowanej przez Jerzego Maksymiuka specjalnie na tą okazję. W programie znajdzie się też 4-minutowy Nokturn B-dur op. 16 nr 4 (oryginalnie napisany na fortepian, zabrzmi w wersji na orkiestrę przygotowanej przez dyrygenta).

Julianna Awdiejewa na festiwalu Chopin i jego Europa w 2017 r. Zdjęcie: Wojciech Grzędziński.
Julianna Awdiejewa na festiwalu Chopin i jego Europa w 2017 r. Zdjęcie: Wojciech Grzędziński.

Przypomnijmy, że oba utwory Maksymiuk nagrał w 2001 r. z Sinfonią Varsovią z okazji 60. rocznicy śmierci Paderewskiego: „Fantazję” z Ianem Hobsonem jako solistą (Polskie Radio PRCD141), a Symfonię „Polonia” w pełnej, 67-minutowej wersji (Polskie Radio PRCD 142).

Przed piątkowym koncertem FN zaprasza na wykład wprowadzający, który poprowadzi Stanisław Dybowski (Sala Kameralna, godz. 18:30).

 

Dodaj komentarz