Najsłynniejsze światowe orkiestry w Narodowym Forum Muzyki

Wrocławscy melomani mają powody do zadowolenia i dumy: pod koniec 2018 i na początku 2019 roku w Narodowym Forum Muzyki wystąpią trzy orkiestry symfoniczne ze ścisłej światowej czołówki.

Mariss Jansons dyryguje Royal Concertgebouw Orchestra

6 listopada do Wrocławia przyjedzie amsterdamska Royal Concertgebouw Orchestra ze swym głównym (od 2016 r.) dyrygentem, urodzonym w Mediolanie Daniele Gattim i pianistą Yefimem Bronfmanem (pochodzącym z Taszkientu, od 1989 r. obywatelem amerykańskim). W wykonaniu Królewskiej Orkiestry Concertgebouw zabrzmi II Symfonia D-dur Brahmsa, a z Bronfmanem jako solistą – IV Koncert fortepianowy Beethovena.

London Symphony Orchestra

16 stycznia 2019 roku w NFM wystąpi London Symphony Orchestra, od niedawna pod batutą Simona Rattle’a, który wcześniej szefował Berliner Philharmoniker, a jeszcze wcześniej przez 19 lat zbudował renomę Birmingham City Symphony Orchestra. W programie wrocławskiego koncertu znajdzie się  VI Symfonia A-dur WAB 106 Antona Brucknera – dzieło monumentalne, odbiegające dość znacznie charakterem od innych utworów symfonicznych austriackiego kompozytora oraz „Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę Beli Bartoka.

Yannick Nézet-Séguin podczas debiutu z Berliner Philharmoniker w październiku 2010 r.

I wreszcie 9 lutego do Wrocławia przyjadą Filharmonicy Berlińscy. Orkiestra, kierowana od bieżącego sezonu przez Kiriła Petrenko, wystąpi w NFM pod batutą Kanadyjczyka, dyrektora muzycznego Metropolitan Opera i Philadelphia Orchestra Yannicka Nézet-Séguina. W programie znajdzie się poemat symfoniczny Claude’a Debussy’ego „Morze” i V Symfonia B-dur op. 100 Sergieja Prokofiewa.

Dodaj komentarz