Michaił Jurowski zadyryguje Sinfonią Iuventus w Noc Muzeów

Orkiestra Sinfonia Iuventus pod batutą Michaiła Jurowskiego – wybitnego dyrygenta urodzonego w Rosji, a od ponad 30 lat mieszkającego i pracującego w Niemczech – wykona symfoniczne arcydzieła Josepha Haydna (94. Symfonię G-dur „Niespodziankę”) i Franza Schuberta  (9. Symfonię C–dur „Wielką” D.944).

Więcej o obu utworach można przeczytać na stronie orkiestry.

Kiedy: sobota 19 maja 2018 r., godz. 19

Gdzie: Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Jacka Kaczmarskiego (d. Z. Modzelewskiego) 59

Bilety: w cenie 30 zł (normalne) i 20 zł (ulgowe) dostępne są na eBilet.pl, bilety24.pl, sklep.polskieradio.pl oraz w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na godzinę przed koncertem.

WYKONAWCY

Michaił Jurowski – urodził się w Moskwie w 1945 roku jako syn kompozytora Władimira Jurowskiego i wnuk dyrygenta Davida Blocka. Dyrygował orkiestrami symfonicznymi i operowymi w najlepszych salach koncertowych na świecie. Podczas studiów, jako asystent Gienadija Rożdiestwieńskiego, dyrygował Państwową Orkiestrą Symfoniczną Radia i Telewizji w Moskwie. Od 1978 roku był stałym dyrygentem gościnnym Komische Oper w Berlinie, zaś w 1989 roku wyjechał z rodziną z ZSRR, uzyskując stały angaż w drezdeńskiej Semperoper. Pełnił funkcje m.in. dyrektora muzycznego i głównego dyrygenta w Nordwestdeutsche Philharmonie, dyrektora muzycznego i głównego dyrygenta w Norddeutsche Philharmonie i Volkstheater w Rostocku, szefa muzycznego Opery w Lipsku, stałego dyrygenta gościnnego berlińskiej Rundfunk-Sinfonieorchester, stałego dyrygenta gościnnego Deutsche Oper w Berlinie, pierwszego dyrygenta gościnnego austriackiej Tonkünstler-Orchester oraz pierwszego dyrygenta WDR Rundfunkorchester w Kolonii. W 2001 roku nagranie utworów Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w wykonaniu berlińskiej Rundfunk-Sinfonieorchester pod batutą Michaila Jurowskiego otrzymało nominację do nagrody Grammy.

W rozmowie z Jackiem Marczyńskim przeprowadzonej w lutym 2016 r. powiedział m.in.: „Ojciec, Władimir Jurowski był przede wszystkim kompozytorem, dziadek ze strony matki, Dawid Błok był głównym dyrygentem rosyjskiej kinematografii, niemal od początków kina dźwiękowego. Obaj umarli stosunkowo młodo, po pięćdziesiątce na serce. Moje też w tym wieku wysiadło, ale udało się mnie uratować, minęło prawie 20 lat od tego zdarzenia i pracuję więcej niż kiedykolwiek. (…) [Dymitr Szostakowicz] był bardzo zaprzyjaźniony z naszą rodziną. Stał się chyba najważniejszą osobą w moim życiu po ojcu, mogłem zawsze liczyć na kontakt z nim, kiedy tego potrzebowałem. Kilka razy nawet grałem z nim na cztery ręce był przecież znakomitym pianistą, choć lubił grać niesłychanie szybko, jego tempa były nieprawdopodobne. (…) Z muzyką jest jak z angielskim ogrodem, trzeba codziennie nad nim pracować. A po co nam technika? By pomogła zrozumieć partyturę.

Orkiestra Sinfonia Iuventus powstała z inicjatywy jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskich, Jerzego Semkowa. Rozpoczęła działalność artystyczną w czerwcu 2008 r. W jej skład wchodzą najzdolniejsi absolwenci i studenci uczelni artystycznych, którzy nie ukończyli 30 lat. Od kwietnia 2009 r.  jest członkiem Europejskiej Federacji Narodowych Orkiestr Młodzieżowych (EFNYO).

Dyrektorem artystycznym Sinfonii Iuventus jest Mirosław Jacek Błaszczyk, a Michaił Jurowski – jej pierwszym dyrygentem gościnnym.

Pod batutą Jurowskiego orkiestra dokonała w październiku 2017 r. światowego współczesnego prawykonania opery sakralnej „Mojżesz” Antona Rubinsteina.

 

Dodaj komentarz