Konstanty Andrzej Kulka doktorem honoris causa UMFC

Światowej sławy skrzypek Konstanty Andrzej Kulka otrzymuje dziś (24 maja) doktorat honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina -uczelni, na której od 1994 r. jest profesorem i Kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych.

Międzynarodowa kariera jednego z największych polskich wirtuozów skrzypiec, urodzonego 5 marca 1947 r. w Gdańsku, rozpoczęła się od zwycięstwa w  prestiżowym konkursie niemieckiej rozgłośni ARD w Monachium w 1966 r. Koncertował we wszystkich krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Północnej i Południowej, Japonii oraz Australii – łącznie zagrał ponad 1500 recitali i koncertów symfonicznych. Był blisko związany z Filharmonią Narodową, przez lata występował też i nagrywał w duecie z pianistą Jerzym Marchwińskim.

Wśród dyrygentów, którzy wielokrotnie występowali z K.A. Kulką, jest Jerzy Maksymiuk. Na swoim profilu na Facebooku napisał dziś: „Podziwiam go od zawsze za wspaniałe brzmienie, perfekcję techniczną i niezwykłe wykonania. Serdeczne gratulacje!”

Jedną z płyt nagranych przez skrzypka z orkiestrą dyrygowaną przez Maksymiuka (NOSPR) są „Koncerty skrzypcowe nr 1 i 2” Karola Szymanowskiego (EMI, 1979). Nagranie to nagrodzono Grand Prix du Disque.

Dużym uznaniem cieszyły się też m.in. nagrania „Czterech pór roku” Vivaldiego z Orkiestrą Kameralną Karola Teutscha oraz Koncertu skrzypcowego D-dur Brahmsa z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego.

Poniżej jedno z nowszych nagrań Konstantego Andrzeja Kulki – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą Macieja Tarnowskiego. Koncert zarejestrowano 27 listopada 2015 w sali koncertowej FN.

Dodaj komentarz