„Koncert na dwoje” otworzy Krakowski Festiwal Filmowy

Film dokumentalny w reżyserii Tomasza Drozdowicza opowiada o wybitnym dyrygencie, pianiście i kompozytorze Jerzym Maksymiuku, a także niezwykłej relacji, jaką tworzy ze swoją żoną Ewą. „Koncert na dwoje” to portret człowieka genialnego, oddanego muzyce aż do granic szaleństwa, który w sprawach życia codziennego bywa zagubiony, więc powierza je praktycznie bez reszty żonie. Kamera towarzyszy dyrygentowi w trakcie pracy z wybitnymi muzykami i orkiestrami. Drozdowicz odpowiadał za montaż, jest współautorem zdjęć i współproducentem filmu. Autorką scenariusza jest Maria Nockowska.

Bohater – a właściwie para bohaterów – „Koncertu na dwoje” weźmie udział w jego światowej premierze w niedzielę 27 maja w kinie Kijów w Krakowie. Projekcja otworzy 58. Krakowski Festiwal Filmowy. Nastepnego dnia, w poniedziałek 28 maja o godz. 11.00 w centrum festiwalowym – Małopolskim Ogrodzie Sztuki (kawiarnia Pauza in Garden, ul. Rajska 12) odbędzie się  spotkanie z Jerzym Maksymiukiem i Ewa Piasecką-Maksymiuk oraz twórcami filmu, które poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz – dziennikarka, autorka m.in. wywiadu-rzeki o Stanisławie Skrowaczewskim „Byłem w niebie” i współautorka „Scherzo dla Wojciecha Kilara”.

To kolejny polski film, który otworzy nasz festiwal i kolejny po “Śnie o Warszawie” Krzysztofa Magowskiego portret wybitnego muzyka – mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego. – Film o Czesławie Niemenie [otwierający 54. Festiwal w 2014 r.] był złożony z archiwaliów i wspomnień, ten jest dynamiczną obserwacją procesu twórczego w zderzeniu z prozaiczną, często zabawną codziennością, którą trudniej zapisać w postaci kolorowej partytury.

Film “Koncert na dwoje”, wyprodukowany przez Studio Filmowe Autograf, będzie walczyć o najwyższe laury w dwóch konkursach: polskim oraz międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic. Od 2013 roku filmy zakwalifikowane do DocFilmMusic rywalizują o nagrodę Złoty Hejnał (wcześniej były pokazywane poza konkursem w plenerowym Kinie Pod Wawelem w cyklu „Dźwięki muzyki”). Drugim z polskich filmów zakwalifikowanych w tym roku do DocFilmMusic jest „Ethiopiques – Muzyka duszy” Macieja Bochniaka, opowieść o swingujących latach 70. w Etiopii.

Tomasz Drozdowicz (ur. w 1963 r. w Warszawie) jest absolwentem reżyserii Wydziału Filmu i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego wcześniejsze filmy dokumentalne to m.in. „Zupa na puentach” (2012) – portret znakomitego tancerza i choreografa  Emila Wesołowskiego oraz „Kolba, na szczęście!” (2010) o zmaganiach Krzysztofa Kolbergera z chorobą nowotworową. Wyreżyserował także film fabularny „Futro” (2007).

Szczegółowy program 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego można znaleźć na stronie krakowfilmfestival.pl.

Dodaj komentarz