Orkiestra Agnieszki Duczmal świętuje 50. urodziny w Muzeum Polin

Agnieszka Duczmal z orkiestrą kameralną Amadeus. Fot. Jacek Mojta

Aż trudno w to uwierzyć, ale poznańska Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus działa już od prawie pół wieku! Zespół został założony przez Agnieszkę Duczmal – bezsprzecznie najbardziej znaną polską dyrygentkę – w Poznaniu w 1968 r. Rangę Amadeusa potwierdziło zdobycie w 1976 r. Srebrnego Medalu Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim.

Jubileuszowy 50. sezon orkiestra zainaugurowała w niedzielę 1 października – Międzynarodowy Dzień Muzyki – koncertem w Poznaniu. Dziś (3 października) Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal wystąpi natomiast w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Zagra z tymi samymi znakomitymi solistami co w Poznaniu:

  • pianistą Ingolfem Wunderem, zdobywcą II miejsca i nagrody publiczności na XVI konkursie Chopinowskim (2010);
  • skrzypkiem Davidem Radzyńskim, od niedawna koncertmistrzem Isreali Philharmonic Orchestra;
  • wiolonczelistką Karoliną Jaroszewską.

W programie koncertu jest znany wszystkim melomanom Koncert fortepianowy e-moll Chopina, nieco mniej znany utwór Piotra Czajkowskiego Souvenir de Florence (sekstet smyczkowy d-moll w aranżacji na orkiestrę kameralną) i zupełnie nieznany warszawskiej publiczności (polska premiera miała miejsce w niedzielę w Poznaniu) Koncert podwójny na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę Jana Radzyńskiego – ojca wyżej wspomnianego skrzypka Davida.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Strona wydarzenia na Facebooku: Koncert | Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus

Dodaj komentarz