„Król Roger” Szymanowskiego w Rzymie

Wczoraj obchodziliśmy 135. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego, jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich kompozytorów. Najświeższym potwierdzeniem jego pozycji jest wybranie skomponowanej w 1924 r., a wystawionej po raz pierwszy w 1926 r. opery „Król Roger” na inaugurację sezonu znakomitej orkiestry Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie.

Pierwszy koncert w rzymskiej sali Auditorium Parco della Musica odbędzie się w czwartek, 5 października, dwa kolejne – w sobotę, 7 października i poniedziałek, 9 października. Orkiestrą i chórem Akademii św. Cecylii zadyryguje jej dyrektor artystyczny, wybitny dyrygent i wielki miłośnik opery, Antonio Pappano. Urodził się w Wielkiej Brytanii, ale – jak wskazuje nazwisko – ma włoskie korzenie (rodzina przeprowadziła się z miejscowości Castelfranco in Miscano w Kampanii do Anglii w 1958 r.). Jak zresztą możecie zobaczyć na zamieszczonym tu filmie, stanowiącym piękne wprowadzenie  w muzykę operową Szymanowskiego, Pappano biegle posługuje się włoskim i ma prawdziwie włoski temperament 🙂

W międzynarodowej obsadzie znajdzie się Polak, bas-baryton Łukasz Goliński (w roli tytułowej), od dekady solista Opera Nova w Bydgoszczy.

Opera w trzech aktach o sycylijskim Królu Rogerze (z librettem Jarosława Iwaszkiewicza, kuzyna Szymanowskiego) zostanie wystawiona w wersji półscenicznej w koprodukcji z multidyscyplinarnym festiwalem sztuki Romaeuropa, który trwa ponad dwa miesiące, od 20 września do 2 grudnia. Partnerem projektu jest też polski Instytut im. Adama Mickiewicza.

Muzyce Szymanowskiego towarzyszyć będą wyświetlane w audytorium projekcje wideo przygotowane przez znany duet artystów wizualnych MASBEDO (Nicolò Massazza i Iacopo Bedogni).

Koncert 5 października będzie transmitowany na żywo przez włoskie radio (RAI Radio Tre).

Orchestra, Coro e Voci Bianche dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia
Antonio Pappano
 – dyrygent
Ciro Visco – szef chóru
Lukasz Goliński baryton (król Sycylii Roger II)
Lauren Fagan sopran (królowa Roksana)
Edgaras Montvidas tenor (Pasterz)
Marco Spotti bas (Archiereios)
Helena Rasker mezzosopran (Dyakonissa)
Kurt Azesberger tenor (Edrisi, doradca króla Rogera)

Dodaj komentarz